چه مواردی امکان دارد معامله ملکی را برهم بزند؟

برهم خوردن معامله ملکی

چه مواردی امکان دارد معامله ملکی را برهم بزند؟

برهم زدن معامله ملک و ملکی قانون خاص خود را دارد. در این مقاله در مورد کنسل شدن معامله ملکی و صحت آن گفتیم. گاهی اوقات در هنگام انجام یک معامله ملکی با اعتماد به طرف مقابل، بدون خواندن متن قرارداد آن را امضا می‌کنیم، و این موضوع موجب می‌شود تا بندهایی در قرارداد تنظیم شوند که نهایتا به ضرر ما باشند. یکی از این موارد حق فسخ قرارداد است که در برخی از قراردادها به صورت دو طرفه و در برخی به صورت یک طرفه در نظر گرفته می‌شود.

در هر قرارداد که انجام می‌شود، احتمال کنسل شدن معامله ملکی وجود دارد. البته در امور قراردادها معمولا امری رایج است که ممکن است توسط هرکدام از طرفین به دلیل خاصی صورت بگیرد. البته فسخ معامله ملکی شرایط و قوانینی دارد که با رعایت آن می‌توانید دچار کمترین ضرر شوید.برهم زدن معامله ملکی می‌تواد در امور متفاوت ملکی مانند قرارداد خرید و فروش ملک، رهن یا اجاره ملک یا قرارداد مشارکت در ساخت، اتفاق بیفتند. که در هر کدام از آنها شرایطی وجود دارد که حتما باید رعایت شود.

فسخ معامله ملکی چیست؟

فسخ به لحاظ لغوی به معنای نقض، از بین بردن، تباه کردن و شکستن است که به صورت ارادی بر قرارداد ملک اعمال می‌شود. این اصطلاح حقوقی به معنای پایان دادن به یک قرارداد از سوی یکی از طرفین آن قرارداد یا یک شخص ثالث است.اساس برهم زدن معامله ملکی می‌تواند موضوعات متنوعی باشد و بر اساس حقی است که به وسیله طرفین ایجاد می‌شود. این حق یا برای هر دو طرف و یا برای نفر سومی است که در قرارداد قید می‌شود.

عوامل زیادی برای کنسل شدن معامله ملکی در زمینه خرید و فروش یا رهن و اجاره وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان تا آخرین لحظه قبل از امضای قرارداد از جانب فروشنده یا خریدار و مستاجر آن را لغو کرد. البته با قراردادن شرایطی راحت‌تر می‌توان با خیالی آسوده‌تر به عقد قرارداد بپردازیم. در ادامه به انواع فسخ معامله ملکی می‌پردازیم.

 

کنسل شدن معامله ملکی بر اساس توافق طرفین

بر اساس قانون معامله ملک، هر دو طرف قرارداد می‌توانند در هنگام بستن قرارداد برای هر دو طرف و یا نفر سومی یک حق فسخ درنظر بگیرند. برای مثال بر اساس قانون معامله ملک و قرارداد مورد نظر شخصی ملکی را به دیگری بفروشد و در قرارداد شرط شود که هرکدام از دو طرف یا شخص سوم هرگاه بخواهند ظرف یک ماه آن معامله را کنسل کنند.
برهم زدن معامله ملکی بر اساس حکم قانون

این فسخ زمانی اتفاق می‌افتد که قانون برای جلوگیری از ضرر ناخواسته به یک فرد، دستور فسخ معامله را صادر می‌کند. برای مثال فردی خانه‌ای را اجاره کرده و پس از مدتی متوجه می‌شود که سکونت در آن امکان پذیر نیست؛ در این صورت بر اساس قانون معامله ملک، او می‌تواند که قرارداد اجاره را کنسل کند.

برهم زدن معامله ملکی به صورت یک طرفه

در همه قراردادها مانند خرید یا اجاره ملک، در یکی از بندهای قرارداد پیش بینی شده است که هر کدام از دو طرف اجازه دارند که در یک مدت زمان معین و با در نظر گرفتن قانون معامله ملک، اگر این حق در قرارداد ذکر شده باشد، آن را به صورت یک طرفه فسخ نماید. بنابراین در حالت کلی این موضوع در قرارداد ذکر نمی‌شود.

شرایط فسخ قرارداد چیست؟

  • در همه قراردادها مانند خرید یا اجاره ملک، یکی از بندهای قرارداد این است که به هر دو طرف اجازه داده می‌شود که در یک مدت زمان مشخص، با رعایت قوانین و ارائه دلیل موجه بتوانند قرارداد امضا شده توسط دو طرف را فسخ کنند. البته هیچ کدام از افراد تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند قرارداد را به صورت یک طرفه فسخ کند. فقط در صورتی می‌توان این کار را کرد که این حق در متن قرارداد ذکر شده باشد.
  • فردی که می‌خواهد اقدام به برهم زدن معامله ملکی کند، آن را به دفتر اسناد رسمی اعلام کند.
  • از سوی دیگر فسخ کننده باید با رضایت کامل عمل فسخ را انجام دهد و اگر از این کار رضایت قلبی نداشته باشد، این فسخ اثر حقوقی نخواهد داشت.
  • فسخ کننده باید به لحاظ عقلی و سنی در سلامت کامل باشد.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه