سوالاتی که باید قبل از قرارداد اجاره خانه بپرسیم

سوالاتی که باید قبل از قرارداد اجاره خانه بپرسیم

سوالاتی که باید قبل از قرارداد اجاره خانه بپرسیم

شاید حین دیدن خانه و نوشتن قرارداد اجاره خانه درست ندانید چه سوالاتی مهم‌تر هستند که حتما پاسخ آن‌ها را بگیرید. همچنین ممکن است تجربه‌ی اول یا دوم‌تان برای نوشتن قولنامه اجاره باشد و اصلا ندانید چه سوالاتی باید بپرسید و از قانون اجاره خانه آگاه نباشید. سوالات زیر راهنمای شما برای اجاره‌نشینی هستند که نکات اجاره خانه را پوشش می‌دهند.

حین قرارداد اجاره خانه چه سوالاتی باید بپرسیم؟

1. مسئولیت پرداخت چه هزینه‌هایی با شما است و هزینه‌ی فعلی آن‌ها چه‌قدر است؟

یکی از مهم‌ترین سوالات قبل از نوشتن قرارداد اجاره خانه درمورد هزینه‌های جاری خانه است. هزینه‌هایی مثل شارژ ممکن است در قولنامه اجاره قید نشود اما بخشی از هزینه‌های جاری اجاره‌نشینی است و مستاجر باید آن را بپردازد.بنابراین حین بازدید از خانه حتما درمورد سایر هزینه‌های جاری و خدماتی که در قبال پرداخت این هزینه ارائه می‌شود، سوال کنید و مجموع این هزینه‌ها و اجاره را با هزینه‌های فعلی مقایسه و بررسی کنید پرداخت آن‌ها برای شما راحت و مقدور است یا خیر.

2. برای نوشتن قولنامه اجاره و موارد احتمالی آینده با چه کسی سروکار خواهید داشت؟

هیچ خانه‌ای بدون مشکل نیست و ممکن است حین مدت اجاره‌نشینی شما در یک خانه مسائلی در رابطه با خانه پیش بیاید که لازم شود درمورد آن با صاحبخانه صحبت کنید.حین نوشتن قرارداد اجاره خانه اطلاعات صاحبخانه یا نماینده‌ی او را بگیرید و تاکید کنید در دسترس باشد. در قانون اجاره خانه پرداخت هزینه تعمیرات کلی با صاحبخانه است و ممکن است حین مدت اجاره‌نشینی شما مشکلی پیش بیاید که نیازمند تعمیر کلی و فوری ساختمان باشد.

3. می‌توان در خانه تغییراتی داد یا حیوان خانگی نگه داشت؟

ممکن است حین بازدید خانه به این نتیجه برسید بد نیست برخی موارد در خانه را تغییر دهید و تعمیرات کوچکی در خانه انجام دهید، یا تابلوها و طاقچه‌های زیادی داشته باشید که لازمه‌ی نصب‌شان سوراخ کردن دیوار است.همچنین آوردن حیوان خانگی‌تان به خانه جدید هم جزو مواردی است که باید با صاحبخانه آن را هماهنگ کنید.درمورد موارد گفته شده، انجام آن‌ها به خواست و سیاست صاحبخانه بستگی دارد و البته طبق قانون اجاره خانه نباید در زمان اجاره‌نشینی به خانه آسیب زد.بنابراین بهتر است درمورد همه‌ی موارد گفته شده و حیوان خانگی از صاحبخانه سوال کنید تا از اتلاف هزینه جلوگیری کنید.

4. شرایط پارکینگ چگونه است؟

اگر ماشین شخصی دارید از نکات اجاره خانه که باید به آن توجه کنید داشتن یا نداشتن پارکینگ و جای پارک اطراف خانه است. در بسیاری از آگهی‌ها ذکر می‌شود خانه پارکینگ دارد یا نه و مشاور املاک هم توضیحاتی می‌دهد.همچنین در قولنامه اجاره مشخص می‌شود پارکینگ دقیقا کجا است. ممکن است پارکینگ واحد موردنظر شما برای اجاره پارکینگ مزاحم باشد و لازم باشد درمورد آن با همسایه‌ها صحبت کنید.اما اگر خانه پارکینگ نداشته باشد باید درمورد پارکینگ‌های اطراف یا شرایط و جای پارک و امنیت محله هم تحقیق کنید.در شهرهای شلوغ مانند تهران جای پارک معضل بزرگی است و همچنین امنیت محله هم باید بررسی شود. بنابراین پیش از امضای قولنامه اجاره درمورد پارکینگ مطمئن شوید.

5. آیا نکته‌ای درمورد خانه وجود دارد که باید بدانیم؟

پرسیدن این سوال یکی از نکات اجاره خانه است که به شما کمک زیادی می‌کند. ممکن است مشاور املاک یا صاحبخانه نکته‌ای را فراموش کرده باشند یا برای آن اهمیتی قائل نباشند که مطرح کنند و با پرسیدن این سوال می‌توان از این موارد هم باخبر شد.شاید این نکته‌ها درمورد خانه برای برخی مهم نباشند اما در اجاره‌نشینی بهتر است مطرح شوند تا افراد با دانستن تمام جوانب قولنامه اجاره را امضا کنند.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه