اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی

اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی

اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی

استفاده از مبلمان غیر متناسب با فضا از اشتباهات در دکوراسیون داخلی

همه ما با این صحنه روبرو شده‌ایم که با ورود به یک فضای کوچک، مبلمان و لوازم چوبی بسیار بزرگ و حجیم را ببینیم. زمانی که می‌خواهیم اقدام به خرید لوازم خانگی کنیم، رعایت تناسب در اندازه وسایل نکته بسیار مهمی است که باید مد نظر داشته باشید. زمانی که فضای پذیرایی شما کوچک است، باید از مبلمان سایز کوچک استفاده کنید یا نوعی از آن را انتخاب کنید که قابل جمع شدن باشد.

گاهی اوقات این موضوع به صورت برعکس نیز دیده می‌شود. برای مثال در یک پذیرایی متعلق به خانه بزرگ، مبلمانی بسیار ظریف وجود دارد که این موضوع هارمونی خانه شما را بر هم می‌ریزد. بنابراین در هنگام خرید این دست لوازم منزل بهتر است یک تصویر ذهنی درست از فضایی که در اختیار شما است، داشته باشید.

انتخاب فرش کوچک از اشتباهات در دکوراسیون داخلی خانه

یکی دیگر از اشتباهات در چیدمان خانه آن است که به سراغ فرشی با ابعاد بسیار کوچک برویم. این موضوع به خصوص برای اتاق نشیمن بیشتر به چشم می‌خورد. بهتر است فرشی را انتخاب کنید که پایه‌های مبل روی آن قرار بگیرد و یا حداقل پایه‌های جلویی مبل را پوشش دهد و پایه‌های پشتی روی زمین باشند.همچنین برای انتخاب فرش زیر میز ناهار خوری نیز دقت داشته باشید که فرشی را انتخاب کنید که هنگام نشستن برای صرف غذا، پاهایتان روی فرش قرار بگیرد. استفاده از فرش‌های کوچک یا خیلی بزرگ برای این فضا موجب می‌شود تا هنگام جابجایی صندلی، تناسب وسایل به هم بریزد.

انتخاب رنگ به عنوان اولین گزینه از اشتباهات در دکوراسیون داخلی خانه

از دیگر گزینه‌های اشتباه در چیدمان خانه، آن است که برای دکوراسیون خانه خود ابتدا رنگ را انتخاب کنید. انتخاب رنگ با توجه به قیمت پایینی که این مورد دارد اشتباه است؛ زیرا شما به راحتی و با هزینه‌ای اندک می‌توانید آن را تغییر دهید. بنابراین اول گزینه‌های پرهزینه‌تر را دیزاین کنید و بعد از آن به سراغ تناسب رنگ‌ها بروید.

علاوه بر این، رعایت یک رنگ خاص به عنوان پیش زمینه نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای مثال پس از انتخاب وسایل بزرگتر باید یک رنگ در تم چیدمان منزلتان برای رنگ پیش زمینه در قسمت دیوارها و پرده‌ها در نظر داشته باشید که هارمونی رنگ‌های منزل را نیز حفظ کند.

نزدیک کردن وسایل به دیوار

احتمالا شما نیز با این صحنه روبرو شده‌اید که برای مدیریت بهتر فضا، لوازمی مانند میز یا مبلمان به دیوارها چسبانده می‌شوند. این موضوع یکی از نکات در چیدمان غلط خانه است که در اغلب خانه‌های ایرانی به چشم می‌خورد و همه لوازم با رعایت فاصله کم به دیوارها چسبیده‌اند. بهتر است در هنگام مهمانی‌های بزرگ این موضوع رعایت شود، اما در حالت کلی باید مبلمان کمی از دیوار فاصله داشته باشد و برای زیباتر کردن فضا، در قسمت پشتی آنها از لامپ‌ها و چراغ‌های تزئینی استفاده شود.

استفاده از نور در بالای خانه

اشتباهات در چیدمان خانه کم نیستند. برای مثال اغلب ما عادت داریم تا نور اتاق‌ها را در قسمت سقف دیزاین کنیم؛ درحالیکه ترکیبی از انواع نورپردازی، جذابیت فضای شما را بیشتر می‌کند. برای این کار می‌توانید از چراغ‌های رومیزی، لامپ‌های ایستاده، کف و یا آویز برای روشنایی بیشتر فضایی که در اختیار دارید، استفاده کنید. با این کار هم تنوع بیشتری به خانه خود می‌دهید هم نور بیشتری را وارد آن می‌کنید و فضای زیباتر و دلچسب‌تری هم خواهید داشت.
عدم تناسب در چیدمان مبلمان از اشتباهات در دکوراسیون داخلی خانه

نکته دیگری که در ارتباط با اشتباه در چیدمان خانه وجود دارد، و عمدتا از آن غافل می‌شویم؛ آن است که اندازه را در چیدمان لوازم نادیده می‌گیریم. برای مثال شما یک کاناپه بزرگ را در کنار یک میز قهوه خوری خیلی بزرگ قرار می‌دهید. این موضوع توازن خانه شما را بر هم می‌ریزد. همچنین در هنگام خرید مبلمان بسیاری از افراد تنها به زیبایی آن توجه می‌کنند، در حالیکه راحتی و کیفیت مبلمان گزینه اولی است که شما باید آن را بررسی کنید و سپس در صورت رضایت در ارتباط با ظاهر و زیبایی آن تصمیم بگیرید.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه